חופי אורגון – זה זמן קסם – החלק הצפוני עד ניופורט

חופי אורגון – כללי

אחרי 49 ימים של טיול, אחרי 13 פארקים לאומיים גדולים וקטנים, עוצמתיים ויפים, אגמים, הרים וחופי ים, יערות גשם וערים, מתעורר לו חשש – האם עוד אפשר להפתיע אותנו, לרגש אותנו? ובכן – מכותרת הפוסט אפשר ללמוד את התשובה, עוצרים בנקודת תצפית אחת מיני רבות אל חופי האוקיינוס והשירים מתחילים מעצמם לזמזם (עוד לא תמו כל פלאיה, זה זמן קסם). ימים פשוט מושלמים, חווית טבע משפחתית נפלאה בינות אוקיינוסים, גלים עוצמתיים, עצים, נחלים, בריכות שפל, וחיות ים – מהקטנות עד הגדולות ביותר שיש

20170813_155538

לשמחתי כבר בשלב התיכנון נתנו דגש מיוחד לאזור זה, גם בהקצאת הימים וגם בזמן התיכנון, וכך חופי אורגון הפכו לאחד מעוגני הטיול.

אז מה בתיכנון?

  • יום ראשון – האזור שבין אסטוריה ו- Nehalem Bay State Park שם נישן (ב- YURT)
  • יום שני – האזור בין Nehalem Bay State Park וניופורט, לינה בניופורט
  • יום שלישי – אזור ניופורט – בריכות שפל, מגדלור, שייט לוויתנים והעיירה עצמה, לינה שנייה בניופורט
  • יום רביעי – אקווריום בניופורט , מגדלור נוסף (Heceta Head Lighthouse) ולינה ב- Carl G. Washburne Memorial State Park  (ב- YURT)
  • יום חמישי – חצי יום באזור הדיונות של פלורנס ואז נסיעה ארוכה לקרייטר לייק

כאשר בעקבות ההצלחה הכמעט היסטרית של חופי האוקיינוס באולימפיק, בכל יום נשלב עצירה ארוכה בחוף ים. וכפי שיתברר – לכל חוף אופי וארקציות משלו.

20170813_151330

הערה תיכנונית: התלבטתי רבות אם לוותר על המקטע הצפוני של חופי אורגון ולישון 3 לילות בניופורט. לנו התאים כפי שעשינו גם בשל החוויה של הלינה ב-YURT, אבל בהחלט למי שמחפש הפחתת מעברי לינה, התמקדות בניופורט לשלושה לילות יכולה להיות מאד מוצלחת (אגב – נדמה לי שגם באזור קאנון ביץ, למרות ששם היינו פחות זמן)

יום חמישים (!) בטיול – פתיח מושלם לחופי אורגון

קמים לבוקר גשום בפורטלנד – הגשם האמיתי הראשון מאז ימי ילוסטון – ואותי זה משמח – הוא מנקה את האוויר מכל סימן של ערפל, ויזכה אותנו בארבעה ימים עם ראות מושלמת.

אז יוצאים לכיוון אסטוריה, וכאילו לא די לנו במפלים של אתמול – משלבים עוד מפל לדרך Beaver Creek Falls – בדרך גם מרוויחים דרך צדדית יפה (הנושאת את שם המפלים). ולגבי המפלים עצמם – מסלול של כחצי שעה הליכה אל מפל, שאולי אינו עוצמתי או גבוה כמו אלו שראינו אתמול, ועדיין – יש בו קסם מיוחד – המפל, האגם/בריכה אליו הוא נשפך, העצים מסביב, השמש שבדיוק יוצאת מבין העננים (שקצת פגעה בתמונות עצמן) – יוצרים ציור טבע מושלם, מראה שנדמה שיש רק בסרטים על איים נידחים וקסומים.

מנצלים את העצירה לאכול ועושים דרכנו אל אסטוריה, כאשר המוקד שלנו שם הוא Astoria Column

מדובר במגדל היסטורי, עם ציורים קיר יפים, הממוקם על גבעה המשקיפה אל העיר, הנמל, ונהר הקולומביה הנשפך אל האוקיינוס. כמו כולם שם קונים 5 טיסנים ועולים על המגדל – מפליא איך העלייה קלה לילדים. מלמעלה הנוף עוד יותר יפה, אבל ברור שהאטרקציה העיקרית שבשלה התכנסנו היא העפת הטיסנים – כל אחד בתורו, וכולם עפים בצורה משעשעת – ראשית כלפי מטה, עד שתופסים רוח גבית ומתחילים להתעופף – כיף גדול, התלהבות אמיתית של הקטנים והגדולים. כל כך מהנה שנשארים לראות אחרים מעיפים טיסנים.

משיורדים ממשיכים בדרכנו אל היעד הבא – Ecola State Park. מדלגים על פקק תנועה קליל ב- Seaside ומגיעים אל הסטייט פארק (כניסה ב-10 דולר, תקף לכל פארקי המדינה). נוסעים אל נקודת תצפית מדהימה אל חופי האוקיינוס, עוצרים לזלילת פירות שקנינו בדרך (והלהיט – פירות יער למיניהם) וממשיכים אל הנקודה העיקרית – החוף האינדיאני – Indian Beach – צריכים לחכות כמה דקות עד שיצא רכב ויתנו לנו להיכנס לחניון (איזה כיף שהכל כל כך מסודר), אך גם כשהחניון מלא, החוף עצמו כמעט ריק (בטח במושגים של תל אביב, אבל גם בכלל). ונאמר – אם יש גן עדן.. חוף ים פשוט מושלם – הסלעים, חול הים הנקי, מפלונציק שנוצר מגזע עץ שהתמקם במיקום נפלא, הנחל שיורד אל הים – ויוצר לילדים אזור משחקים מושלם (מים מתוקים, נעימים, על החול עצמו) – הילדים בונים מגדלים, סכרים ונתיבי מים ואנחנו שוטפים את העיניים בהליכות על החוף עצמו – זמן מושלם.

כמה שעות עוברות עד שמצליחים להוציא את הילדים (ואת עצמנו) מהחוף והולכים לקצת זמן עיירה – בקאנון ביץ – שוב, עוד מקום מושלם ביום של דברים מושלמים – אוכלים דגים ושאר מאכלים במסעדה מקומית פופולארית מאד (וזולה) – Tom's Fish & Chips ויוצאים לשיטוט בעיירה המקסימה (והעשירה, אין ספק בכך), בדרך עוצרים לעוד תצפית על האוקיינוס.

20170813_165007

מפה לשם הערב כבר מגיע, אז הגיע זמן להתקרב למקום הלינה, לכיוון Nehalem Bay State Park

וחשוב לציין – המקטע בין קאנון ביץ לעיירה Manzanita, הסמוכה למקום הלינה שלנו, הוא מהמקטעים היותר יפים של כביש 101, בו נוסעים בסמוך לאוקיינוס, ומשופע בנקודות תצפית פשוט מושלמות – קחו את הזמן, תנו לו זמן – כי כדאי. באחת מנקודות התצפית האלו התחיל גם לזמזם לו שיר הכותרת…

20170813_183347

מגיעים לסטייט פארק ועושים דרכנו לאוהל המשודרג שלנו, שם הילדים ימשיכו לשחק ולהנות.

הערה על אוהלי ה YURT – כמעט כל פארק מדינה בחופי אורגון כולל כמה אוהלים משודרגים כאלו, בהם מלבד אוהל גדול (שהוא למעשה סוג של בקתה מבד) מקבלים חשמל, מפזר חום (חשוב!!! גם באוגוסט), מיזרונים לחמישה, אור קטן ושולחן לפיקניק בחוץ – כיף אדיר בכ-50$ ללילה כשהבעייה היחידה/עיקרית היא שהאוהלים הללו נתפסים לחודשי הקיץ כמעט ברגע שהם נפתחים להזמנה. ועוד חשוב לציין כי מגבות ושקי שינה עליכם.

20170813_195126

וזה הזמן לספר על מזג האוויר – בכל ימי החופים נקבל שמיים כחולים, ללא טיפת גשם, כשביום הטמפטורה מתייצבת על 20 מעלות צלזיוס ובלילה יורדת אל כיוון ה-10 (ולכן מפזר החום חשוב, ואם אתם ישנים באוהלים משלכם – קחו שקי שינה טובים)

יום חמישים ואחד לטיול – עוד יום מושלם בדרך לניופורט

קמים לבוקר קריר, מכינים ארוחת בוקר קלה, ויוצאים לארוחת הבוקר האמיתית ב- Tillamook Cheese Factory‬ – שם טעמנו גבינות מעולות ואכלנו גלידה טעימה מאד.

משם עוזבים את כביש 101 לטובת ה-  Three Capes Dr – דרך שלושת הקייפים, כאשר את הראשון (Cape Mears) מחמיצים, ובשני – Cape Lookout בוחרים לעצירת חוף אוקיינוס היומית שלנו. וכמו שציינתי לכל חוף אופי משלו – וכאן מדובר בחוף חולי מושלם, ללא סלעים, אבל עם המון שחפים, וכמובן נחל היורד לים ויוצר אזור משחקים, ומסלול הליכה יפה עד לאזור הצוק בו החוף נגמר. עוד שמים לב למערה שמזכירה מראות של ילוסטון עם סלע שמחליד, מאדים ומצהיב בו זמנית, וכן לגאות שהולכת ומתגברת עד כי שבזמן שנצא החוף קטן עד מאד (ומתחלק לשניים)

גם בקייפ השלישי – Cape Kiwanda עצרנו, הפעם רק לתצפית. יתכן בדיעבד שהחוף הזה יותר יפה מחוף Lookout אבל מי שמחפש פרטיות אז זה לא המקום בשבילו  – אולי החוף העמוס ביותר בכל הטיול, וכנראה בזכות דיונת חול גדולה לצידו שם אנשים (ובעיקר נערים) מטפסים וגולשים מטה – לנו מזכיר נשכחות (הרי עברו כבר חודש ושבוע מהדיונות חול של קולורדו), אבל מוותרים כי עוד יומיים מחכה לנו פארק דיונות החול של אורגון.

20170814_144111

משתלבים חזרה בכביש 101 רק בשביל להגיע לעוד מקטע נפלא של הכביש – מלינקולן בואכה Depoe Bay ולניופורט – המלצה: להיכנס למפה של האזור ולסמן את נקודות העצירה המושלמות – בעיקר באזור Boiler Bay State Wayside והכביש הצדדי בשם Otter Crest State Scenic Viewpoint – תצפיות מושלמות, גלי ים עוצמתיים, רעש הגלים, הרוח הקרה – שוב – קחו את הזמן.

עוצרים שוב ושוב לתצפיות שונות, תוך דילוג על Depoe Bay אליה נגיע מחר, ומגיעים למלון שלנו לשני הלילות הקרובים – BEST WESTERN Agate Beach Inn – גם הוא הוזמן הרבה זמן מראש ובזכות Promotion שקיבלתי המחיר היה פחות מ-130$ – זול מאד יחסית לאזור היקר של חופי אורגון וגם יחסית לתמורה – ממוקם ממש על החוף, עם בריכה יפה וחדרים משודרגים.

מתמקמים בחדר ויורדים לעיירה לארוחת ערב – לאזור Nye Beach – המיוחד בדרכו שלו – כבר קר על החוף, אבל הוא כל כך מיוחד שעוצרים שם לפני האוכל – חולי לחלוטין, כשהחול דק דק ועף ברוח וכך נוצרת תבנית מדברית (סהרה שכזה) עד החוף. אוכלים בעוד מקום משפחתי קליל ומומלץ (כשבתפריט את ההמורגרים יחליפו בעיקר דגים, וכמו ה Chowders המעולים)

20170814_18345520170814_184504

מסיימים יום שני בשמיים מדהימים (כרגיל, אבל איך אפשר להתרגל)

20170814_195434

ומחר – יום שמתמקד בבעלי חיים על האוקיינוס, שווה לחכות

2 מחשבות על “חופי אורגון – זה זמן קסם – החלק הצפוני עד ניופורט

  1. פינגבאק: הצעה למסלול – צפון מערב ארצות הברית – על טיולים ומה שביניהם

  2. פינגבאק: הצעה למסלול – צפון מערב ארצות הברית – על טיולים ומה שביניהם

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s